70 שנים למדינת ישראל, מי היה מאמין! יש לנו הרבה מה להתגאות במדינה הקטנה שלנו – גם בתחום האופנה. לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל הכנתי עבורכן סקירה קצרה על האופנה הישראלית – מאז ועד היום. אמנם הגעתי לישראל בתחילת שנות ה-90, אבל אני חייבת לציין שתמיד התחברתי באופן טבעי כמעט לנוסטלגיה הישראלית בשנים מוקדמות יותר – אולי פשוט כי אני מאוד אוהבת את המדינה שלנו.

מרתק במיוחד לראות את ההשפעה ההדדית בין האירועים במדינה לאופנה הישראלית באותן שנים. שיהיה לכולנו חג עצמאות שמח!

שנות ה-40: כחול לבן חאקי

שנים של תקווה גדולה. אחרי מלחמה עקובה מדם, קמה לה מדינה צעירה ותוססת. גם האופנה הישראלית באותה תקופה היא אופנה צעירה, כייפית, לא מחויטת, כמעט יוניסקס. גם גברים וגם נשים לבושים מכנסי עבודה קצרצרים, נוחים וכמובן תואמים את האקלים החם.

כחול, לבן, חאקי – אלה הצבעים השולטים במלתחה.

PikiWiki Israel 3414 Agriculture in Israel

שנות ה-50: גלביות ורות דיין

עדיין ניכרת השפעה חלוצית, אך כעת מתווספים אליה גם אלמנטים אתניים. נשים מתחילות להתהדר בגלביות – שמלות מדבריות מבדים נשפכים. המכנסיים הופכים לנשיים יותר, עוטפים את הגוף ומדגישים את הקימורים. רות דיין מקימה את משכית, שעד היום מוזכרת כסמל לאופנה ישראלית מקורית.

בשנות ה-50 נערכת גם תחרות היופי הראשונה בארץ.

Ilana Rovina with Alma Cogan (1963)

שנות ה-60: פרחים, רבותי, פרחים

ההבדלים בין האופנה הישראלית לאופנה הבינלאומית מתחילים להיעלם. אחרי הניצחון במלחמת ששת הימים, מגיעה לישראל אופנת ילדי הפרחים. נשים לובשות שמלות מכותנה, עם או ללא שרוולים, בצבעים עזים. נפתחות חנויות בגדים רבות וגם בטלוויזיה בימיה הראשונים מתחילים לדבר על אופנה.

I made a new friend from the Big Easy, he’s slick with a camera. ? @easy_ian

A post shared by Libby Paulsen (@lovexxlibby) on

שנות ה-70: דובון מנופח

כבר כתבתי על גדעון אוברזון בבלוג שלי ועל השפעתו על האופנה הישראלית. אוברזון היה זה שהביא לישראל את האופנה הפריזאית ועדיין אפשר היה לראות בין לבין השפעות "צבריות" כגון מעילי דובון מנופחים או חאקי שעבר כמובן מודיפיקציה מתאימה, כמו לדוגמא שינוי גזרה באזור קו המותן.

Better daze are ahead, because it's the weekend! Plus, I'm officially a @dazey_la ambassador! With blogging becoming a very saturated industry, it's my number 1 priority to align @_cominginclutch with brands that I truly believe in and stand by. You guys deserve the best of the best, and that's where Dazey LA comes in. — If you've been around for awhile, you know how much I love this brand and the artist behind it, @danidazey. With a soft spot for creative entrepreneurship, small businesses, and top of the line graphic tees, I knew this would be a brand you would love as well. I wanted to give all supporters of CIC a personal discount for Dazey LA products, so you can fall in love with them too! If you are looking to save 10% of your purchase, use code "BACH" at checkout! Happy Saturday you all ➕? [link in bio] http://liketk.it/2uuK7 #StayClutchAlways #DazeyAmbassador #DazeyLadiesUnite #liketkit @liketoknow.it

A post shared by BRYANNA | COMING IN CLUTCH (@_cominginclutch) on

שנות ה-80: נצנצים וראש אינדיאני

עידן הדיסקו! בגדים נוצצים, ג'ינס משופשפים, טישרטים עם כיתובים בולטים, צבעים פסיכודליים ומותגי אופנה חדשים קמים כמו פטריות אחרי הגשם – פלפל, קסטרו, דלתא, ראש אינדיאני. הם מצליחים לחלוטין להתגבר על מותגי אופנה בינלאומיים.

שנות ה-90: מרוסיה באהבה

האופנה הישראלית מתחילה לעשות את צעדיה הראשונית באירופה וארה"ב. מעצבים שלנו יוצאים את גבולות המדינה. בישראל עצמה יש השפעה ניכרת של מוזיקת רוק על האופנה – בגדים שחורים, צמידים, נעליים כבדות.

ובואו לא נשכח את העלייה הגדולה מרוסיה, שחוללה שינוי ניכר מאוד בתחום.

שנות ה-2000: הכפר הגלובלי

הגלובליזציה עושה את שלה. האופנה הישראלית מאמצת את הטרנדים של העולם הגדול. פה ושם, כמובן, עדיין ניכרות השפעות מיליטריסטיות של חאקי וצבעי הסוואה, אבל גם העושר והגיוון מדהימים. חולצות ושמלות אסימטריות, שרוולים מעניינים, גזרות מכנסיים, אוברולים ועוד.

ומה עכשיו?

אפשר בהחלט לומר שעבור גברת בת 70 מדינת ישראל היא פשניסטה מדליקה!  מעצבים ישראלים עושים חיל ברחבי העולם, שבוע האופנה מתקיים כאן כבר כמה שנים ברצף ומושך לכאן גם את אושיות האופנה העולמית.

חד משמעית, יש במה להתגאות.

***

אני מאחלת לכולנו להמשיך ולהתפתח בתחום האופנה וגם בתחומים אחרים – יש לנו ארץ נהדרת, אבל באמת!

ואת – מה דעתך על השינויים שעברה האופנה שלנו לאורך השנים? לאיזה עשור את מתחברת ואיזה עשור היית מעדיפה לשכוח? ספרי לי על כך בתגובות.

שלך,

LJ