"כל היהודונים מסריחים, אבל את לא"

 יום השואה הוא לא יום מתאים לדבר בו על אופנה. זהו יום לזכור, לכאוב, להיזכר ולכבד את מיליוני האנשים שאיבדו את חייהם במגרסה הנאצית. וגם לכבד את אלו ששרדו אותה.

אני אזכור לנצח את סבתא רבה שלי, למרות שלא הכרתי אותה. כשהגיעו הגרמנים לקייב, היא החליטה לא להתפנות ונותרה  בביתה. המחיר היה כבד: הנאצים הרגו את כל המשפחה שלה בבאבי יאר שבקייב (BABIY YAR ) יחד עם 150,000 יהודי אוקראינה. אני אזכור תמיד גם את סבא שלי, שגם אותו לא זכיתי להכיר. הוא נהרג בלוחמה נגד הנאצים ליד קייב בקיץ 1941. אבא שלי היה  אז בן 4, אבל עד היום זולגות לו הדמעות כשהוא מדבר על אביו, שהזיכרון היחיד שיש לו ממנו זה החיבוק לפני שעזב. כל כך קשה לראות את אבא שלך בוכה…הלב נקרע.

וגם ביום הזה הלב נקרע.

ביום הזה אני מוצאת לנכון לחלוק איתכם את החוויה העוצמתית שחוויתי במוזיאון היהדות החדש במוסקבה בו הייתי בנסיעה אחרונה וכתבתי על זה כאן. המוזיאון ייחודי במינו ולא רק משום שהוא הכי טכנולוגי ואינטראקטיבי שראיתי, אלא בגלל שהוא היחיד שמספר את ההיסטוריה של יהודי ברית המועצות לשעבר. את ההיסטוריה שספגתי כשגדלתי, את ההיסטוריה שעליה אפשר היה לדבר רק בשקט, כמו גם על כל מה שקשור ליהדות בכלל.

כאן הוצגו מול עיניי האירועים שעליהם שמעתי רק כסיפורים מקוטעים. על החיים של היהודים מעבר לתחום המושב, על הפוגרומים הנוראים, על כל מה שקרה להם במלחמת עולם השנייה, על משפט הרופאים שהיה אחרי ועל התכנון של סטאלין להעביר לסיביר את כל היהודים שנשארו בברה״מ, אחרי ששרדו את השואה.

קשה לי להסביר לכם מה זה עשה לי לראות את הסיפור של העם שלי מוצג בצורה מעמיקה ומכבדת בבניין שבמרכז מוסקבה, בירה של המדינה האנטישמית כל כך אז, בה גדלתי. מדינה שבה את המלה “יהודי” היינו אומרים בלחש, מדינה בה פחדתי שהילדים בכיתה יגלו שאני יהודייה ויתחילו לצחוק עליי. מדינה בה זכיתי לשמוע כמה פעמים מהחברות הלא יהודיות שלי שכל היהודים הם ״יהודונים מסריחים, אבל את בסדר״.

מדינה בה הפנמתי מילדות מההורים שלי ש״אנחנו יהודים, אותנו לא אוהבים”…

אני מאחלת לכולנו ולילדים שלנו לא להבין על מה אני מדברת ולא לדעת את זה לעולם. לחיות ולגדול עם ראש מורם בגאווה! ולהעריך את המדינה שלנו  שמבחינתי כלל אינה מובנת מאליה. ולא לשכוח לעולם את אלו שבזכותם אנחנו  כאן.

אולי זה נשמע בנאלי אבל זה מכל הלב. הלב הכואב.

שלכם,

LJ

עוד כתבות מעניינות

2019, היית נהדרת! פוסט סיכום שנה

2020 כבר כאן: הצצה לאירוע שערכתי לכבוד העשור החדש

בואי יחד איתי לגרש את החושך

הנה הגענו לנר ראשון של חנוכה! לא במקרה חוגגים את החג הזה בסמוך ללילה הכי ארוך בשנה!…

7 מילות חובה בלקסיקון האופנתי שלכן בחורף 2020

רק 7 פריטים – והחורף שלך מסודר מבחינה אופנתית. בניגוד לקיץ, העונה בה חוגגים השמלות, הסנדלים והחצאיות באינספור שילובים, בחורף מספיק להצטייד בכמה פריטי מפתח, ואפשר לשדרג כל לוק….

המדריך המלא מה ללבוש בסילבסטר 2020

אני ממש מתרגשת!…

אורחת מהעתיד – איך נתלבש בעוד כמה שנים?

כמו כל ילדה שגדלה בברית המועצות, אהבתי לקרוא ספרי מדע בדיוני. אהבתי לדמיין לעצמי את העתיד ותהיתי מתי כבר ימציאו מכונת זמן ורכבים מעופפים….

לוק מילאנו: החליפה הסגולה בכחול-לבן

מאז ומעולם תחרה הייתה סמל של מראה אלגנטי, מלכותי. במשך מאות שנים שילבו אותה עם כל דבר, בבגדים רגילים וגם בהלבשה תחתונה….

לוק שחור-לבן-כסוף או המגפיים שקראו לי מחלון הראווה…

בתצוגה של רוברטו קוואלי אם את קוראת את הבלוג שלי באופן קבוע, את מכירה אותי: אני מאד אוהבת פריטים צבעוניים, אבל לפעמים בא לי גם ללכת על לוק שהוא כמעט…

וידאו

סגירת תפריט

הירשמי לקבלת עדכוני תוכן, טיפים לאופנה, טיפוח ויופי וטיולים וחוויות מן העולם.

הירשמי לקבלת עדכוני תוכן, טיפים לאופנה, טיפוח ויופי וטיולים וחוויות מן העולם.